Yaz ishalleri ve Kusma

Değerli anne babalar; ishal ve kusma, yaz sıcaklarıyla birlikte çok arttı. O nedenle size faydalı olacağına inandığım bu yazıyı hazırladım.

Özellikle bulantı ve kusma çocuklar için çok zor bir durumdur; miniği yorar yıpratır. Tek seferlik, devam etmeyen ya da 1-2 kez olup geçen kusmalar önemli olmayabilir. Ancak beslenmeyi ve su alımını bozuyorsa acil tedavi gerektirir. Dehidratasyon dediğimiz vücudun susuz kalmasına yol açabilir. Kanda elektrolitlerin (sodyum, potasyum, klor gibi) dengesini bozabilir. Her iki durum da çok tehlikelidir. Kusma devam ediyorsa, suyu-anne sütünü ya da gıdaları ısrarla kusuyorsa! en kısa zamanda doktorunuza başvurun.

İshal tüm dünyada bebek ölümlerinde ilk sırada yer alıyor. Tabii erken tanı ve tedaviyle böyle bir risk yok. Sebebi kontamine olmuş( virüs ya da bakteri bulaşmış) su ve gıdalardan kaynaklanıyor. Aslında ishal ve kusma bir savunma mekanizması. Alınan “kirli” gıdayı vücut atmaya çalışıyor. Sonucunda su ve besin maddeleri de kaybediliyor. Çok fazla sayıda sulu kaka varsa, kakada kan ya da sümüksü şeyler görüyorsanız, şiddetli karın ağrısı veya ateş eşlik ediyorsa oyalanmadan doktorunuza başvurun.

İshal ve kusma her zaman birlikte olmayabilir. Tabii ki birlikte olduğu durumlar daha tehlikelidir. Hastalığa sebep olan gıdanın, kusma&ishalle vücuttan atıldıktan sonra hastalığın gerilemesi gerekir. Bu olmuyorsa destek tedavileriyle kayıplar azaltılmaya çalışılır. Ancak kontrol sağlanamazsa damardan serum tedavisi başlanır. İshalde etken amip olmadığı sürece antibiyotiklerin tedavide yeri yoktur. Son yıllarda “barsaklardan sıvı emilimi” üzerine etkisiyle su kaybını azaltan ilaçlar çıkmıştır. Uygun durumda kullanıldığında oldukça işe yarıyorlar. Bunlar “ishal kesici” ilaç değildir. Zira ishal kesici ilaçları asla önermiyorum. Bulantı-kusma kesici ilaçları da çok dikkatli kullanmalıyız. Doktorunuz önermedikçe kullanmayın.

Korunmaya yönelik tavsiyelerim: 2 yaş bitene kadar suyu kaynatarak verin. Çocuğunuza vereceğiniz gıdaları dikkatle yıkayın. Beklemiş ya da bozuk olma “ihtimali” bulunan gıdayı sakın vermeyin. Mümkünse yaz sıcaklarında dışarıda satılan gıdaları almayın.

İshal-kusma durumunda bol su, yoğurt, ayran, muz, haşlanmış patates, nane limon ve şeftali gibi gıdalar deneyin. Et, süt, tavuk, balık, yumurta ve yağlı gıdalara ara verin. İshal&kusma şiddetli olmasa bile 1-2 günden uzun sürmesi durumunda doktorunuza başvurun. Sağlıkla kalın.

© 2018 Uzm.Dr.Ferruh Baş. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search