Down Sendromu

Dünya Down Sendromu Günü

Bu gün 21.Mart “Dünya Down Sendromu Günü”. Kısaca tanımlayacak olursak: İnsanlarda normalde 23 çift kromozom bulunur. 21. kromozomun çift değil de üçlü olması neticesinde Down sendromu ortaya çıkar. Toplam kromozom sayısı da 46 değil 47 oluyor. Dolayısıyla bu durumu bir hastalık değil genetik farklılık olarak kabul ediyoruz. Birleşmiş milletler 2011 yılında 21. Mart’ı farkındalık oluşturmak adına “Down Sendromu Günü” ilan etti.

Hayatın ilk 2 ayında tanı konularak ona göre bir “bebek takibi” ve eğitim programı uygulamak gerekiyor. Zira bu sendromda çocuğumuzun özel eğitim alması gerekli. Down Sendromunda bilinen tek sebep ileri anne yaşı. 35 yaşından sonra artıyor. Bu sendrom ortalama 800 doğumda bir görülüyor. Ülkemizde net olmamakla beraber 70 bin civarında down sendromlu var. Down sendromunda görülen bazı fiziksel özellikler çekik küçük gözler, burun kökü basıklığı, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, ensede kalınlık, avuç içindeki tek çizgi, ayak baş parmağının diğer parmaklardan daha açık olmasıdır. Bu özelliklerin hepsi veya birkaçı görülebilir. Bir de bazı sistemlerde sorunlar olabiliyor. Mesela doğuştan kalp problemleri, ya da hipotoni. Büyümeleri geriden oluyor. Terminal boyları daha kısa. Hafif (bazen belirgin) zeka geriliği oluyor. Bu bebeklerin dikkatle izlenmesi gerekiyor. Kalp kontrolleri, erken fizik tedavi desteği gibi tedbirlerin zamanında alınması gerekiyor.

Günümüzde üniversite bitiren, birden fazla dil konuşabilen örnekler var. Her şeyden önce sevgi, ilgi, zaman ayırma ve hak ettikleri sağlık-eğitim desteğiyle uzun ve sağlıklı bir hayat yaşayabiliyorlar. Sağlıkla kalın.

© 2018 Uzm.Dr.Ferruh Baş. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search