Ay Ay Bebek Beslenmesi ve Kilo Alımı

Değerli ebeveynler İlk 6 ay bebeğinizi sadece anne sütü ile beslediniz ve nihayet onu ömrü boyunca yiyeceği besinlerle tanıştırma zamanı geldi. Baştan belirtmeliyiz ki ek gıdalara başlamak demek bebeği sütten kesmek demek değildir. Zira 9 aylık bir bebek günlük besin ihtiyacının %75’ini,12 aylık bir bebekse %50’sini anne sütünden alır.

Ay ay belirtmek gerekirse;
6-8 ay: Yoğurt, sebze (patates, havuç, brokoli, kabak vb) püreleri, meyve püreleri ve çorba (sebze çorbaları, yoğurt çorbası, tarhana vb) verilebilir. Bebeğinizin yarı katı gıdaları alabildiğini gördükten sonra tam buğday ekmeği de vermelisiniz. Miktara gelirsek ilk kez verdiğiniz her gıda için 1. gün 1 tatlı kaşığı (TK), 2. fün 2 TK, 3. gün 3 TK verebilirsiniz. Herhangi bir olumsuz reaksiyon gelişmemesi durumunda miktar arttırılabilir. Bu aylar aralığındaki bebekler aylık ortalama 500-600gr alırlar.

8-10 ay: Bu aylar aralığında ilk dönem aldıkları ek gıdalara ilaveten yumurta sarısı, kıymalı çorbalar, tavuk-et suyu çorbalar, köfte, balık verilebilir. Yarı katı gıdaların verilmesinde bebeğin diş durumu-çiğneme yutma kapasitesi önemlidir. Bu aylar aralığında bebekler aylık ortalama 400-500gr alırlar.

10-12 ay: Bu dönem bebeğin aile sofrasında yemek yemeye geçtiği; adaptasyon ve alıştırma sürecidir. Öğün kavramı oluşmaya başlar. Kahvaltı, kuşluk, ikindin ve akşam olmak üzere 4 öğün ek gıda tavsiye edilir. Bu ana kadar almış olduğu gıdalar her bir öğünde değiştirilerek verilebilir. 11 ayını doldurduktan sonra yumurtanın beyazını da denemelisiniz. Bebeğiniz bir öğünde 150-250ml ek gıda yiyebilir. 10-12 ay arasındaki büyüme hızı ayda ortalama 300-400’dır. İnek- koyun- keçisütü, şeker, tuz, bal, hazır paketlenmiş gıdalar ve gazlı içecekleri mümkün olduğunca geç verin. 12’ince aydan önce sakın vermeyin.

© 2018 Uzm.Dr.Ferruh Baş. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search