Çocuğumuzu solunum yolu enfeksiyonlarından nasıl koruyabiliriz?

Çocuğumuzu solunum yolu enfeksiyonlarından nasıl koruyabiliriz:
Sonbahar geldi, okullar açıldı ve havalar hızla soğuyor. Virüslerin en sevdiği dönem başladı. Üst solunum yolu enfeksiyonları hızla artıyor. Peki biz elimiz kolumuz bağlı oturalım mı? Yoksa yapacak bir şeyler var mı? Tabii ki var:
  1. Çocuğumuz yeterince uykusunu almalı. Akşamları erkenden yatıp yaşına göre en az 8-12 saat uyumalı. Ne yazık ki yaz tatilindeki gibi saat 10’a kadar uyuma şansı yok
  2. Sabah mutlaka kahvaltı yapmalı; kahvaltısında yumurta, peynir, zeytin, bal-terayağı ve ekmek olmalı.
  3. Kıyafetleri “esnek” olmalı. Yani havanın değişken olduğu bu günlerde; hem üşütmeyecek hem de sıcakladığında çıkarabileceği kıyafetler hazırlayın. Mesela tişört giysin ama yanına polarını da koyun. Duruma göre mont/kaban giydiğini görün.
  4. Okulda dışarıya çıkışlarda üstüne bir şey almasını tembihleyin
  5. Ben hastalarıma günde 4 kez (sabah-öğlen-akşam ve gece yatmadan önce) yıkama şeklinde burun temizliği yapmasını öneriyorum. Burnuna suyu çekip hızla sümkürme yani. Bu uygulama, çocuğumuzun ÜSYE oranını ciddi düzeyde azaltır. Eğer küçükse ve bunu yapamıyorsa okyanus suyu-SF şeklinde yıkama spreylerini öneririm.
  6. Sevgili ebeveynler lütfen çocuğunuza meyve yeme alışkalığı kazandırın. Her renkten mevsim meyvesi yesin. Doğal/organik bulabilirseniz soymadan yesin. Akşam yemeklerinde salatayı eksik etmeyin. Sebzelerde ve meyvelerde bulunan vitaminler ve antioksidanlar bizi hastalıklardan korur.
  7. Zencefil-bal-limon karışımı öksürüğe karşı ve bağışıklığı güçlendirmede oldukça etkili bir karışımdır. Öneririm.
  8. Bir başka doğal yöntem Propolis, C vitamini, ekinezya- beta glukan ve çinko içeren gıda takviyeleri desteği. Bunları doğal olarak bulabilirsiniz. Ya da eczacınızdan şurup şeklinde olanları isteyebilirsiniz. Bu ürünler reçeteye tabii değildir. Tarım bakanlığı onaylıdır. Onay ibaresine dikkat edin!
  9. Son olarak yoğurt, kefir, şalgam turşu gibi gıdalarda doğal olarak bulunan probiyotikleri öneririm. Barsak florasındaki dengeyi koruyarak dost bakterilerin bağışıklık maddelerini üretmesini sağlarlar. Çok etkli olduklarından şüpheniz olmasın.
© 2018 Uzm.Dr.Ferruh Baş. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search