Yenidoğan Göbek Bağı Bakımı, Kanaması ve Diğer Sorunları

Yeni doğum yapmış annelerin endişe duyduğu konuların başında “yenidoğan bebeğin göbek bağı sorunları” gelmekte. Bazen anne-babalar bu bağa dokunmaya bile korkuyor. Göbek bağı, gebelikte anne ile bebeğini birbirine bağlayan yaşamsal bir bağ. Doğumda kesiliyor. Ve ilk 7-14 gün içinde kuruyup düşüyor. Bu süreçte alkol içeren göbek bağı bakım setleri ile temizlik yapılmalı. İyot içerenleri tercih etmeyin. Krem, losyon gibi şeyler asla sürmeyin. Doğum anında takılan mandal sağa sola yatırılarak alt kısıma pansuman yapın. Bu, göbek bağının zamanında kuruyup düşmesine katkı sağlar. Göbek bağının, bebeğin bezinin dışında kalmasına özen gösterin; çiş-kaka temas etmemeli. Göbek bağı düşmeden bebeğinizi yıkayabilirsiniz. Ancak sonrasında iyice kurulayın ve pansuman yapın.

Göbek bağında minik, devam etmeyen kanamalar sorun teşkil etmez. Ancak devam eden kanama varsa doktorunuz mutlaka görsün. Ek doz K vitamini iğne önerebilir.

Zamanından çok önce düşerse kanama ve enfeksiyon riski taşır. Çok geç düşmesi durumunda ise immun sistem hastalıkları akla gelmelidir. Bazen göbek düştükten sonra bir ıslaklık ve akıntı olabilir. Buna granülom diyoruz. Bunun kimyasal yolla yakılması(koterizasyon) gerekir. Göbek bağında akıntı, kızarıklık, kötü koku gibi durumlarda hemen doktorunuzu arayın. Zira göbek bağında enfeksiyon olabilir. Sağlıkla kalın.

© 2021 Uzm.Dr.Ferruh Baş. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search