Lohusalıkta Bebek Bakımı

Uzun bir gebelik sürecinin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız ve çok mutlusunuz. Tabii biraz da yorgunluk ve kafanızda sorular var. Bebeğime nasıl bakmalıyım? Onu en güzel nasıl beslerim? Sütüm yetecek mi? Hastalıklardan nasıl koruyabilirim? gibi.

Size her şeyi özetleyecek bir öneride bulunmamı isterseniz: Bebeğinizi sağlıkla büyütebilmek için “ önce kendinize çok iyi bakın” derim. Çünkü siz sağlıklı ve mutlu olursanız; bebeğiniz de sağlıklı ve mutlu olabilir. Tıpkı uçaklardaki uyarı gibi “önce kendi oksijen maskenizi takın”. Aslında ben anne ve bebeği birbirinden ayrı olarak görmüyorum. Nasıl anne karnındayken tek bir organizma var gibi görüyorsak, hayatın ilk ayları da öyle. Anne için iyi olan şey bebek için de iyi; ya da kötüyse kötü.

Anneler, gebelik sürecinde vücutlarından pek çok şeyi bebeğe aktarıyorlar ve doğum da oldukça yorucu bir süreç. Sonuçta doğum yapmış ama bitkin düşmüş olan lohusa, çok ciddi bir destek ve bakıma gereksinim duyar. Lohusa hem kendi vücudundaki besin öğelerini dengede tutmak, hem sütün içeriğindeki besin öğelerini yükseltmek, hem de kaybettiği protein-vitamin ve mineralleri yerine koymak için zengin-dengeli bir beslenme uygulamalıdır. Gerekli durumlarda lohusaya kan testleri yapılmalı kanda demir, D-vitamini, çinko, B12 vitamini  vb düzeylerine bakılmalı gerekirse takviye yapılmalıdır.

Bir annenin bebeğine vereceği en değerli hediye anne sütüdür. Her lohusa anne, “acaba sütüm yeterli mi, kalitesini nasıl artırabilirim” diye sorular sorar kendine. Anne sütünün miktarını ve kalitesini artırmak elimizdedir. Günde 3,5-4 litre su, taze sebze meyve, et, tavuk, balık, yumurta, beyaz peynir öneririm. Günde 2 tane hurma, bir miktar beyaz dut kurusu, kavrulmamış fındık-ceviz-badem içi sütünüzün kalitesini artırır. Paket gıdalar, gazlı içecekler, süt ve çay-kahveden uzak durun. Kahvede bulunan kafein, fazla alındığında bebekte huzursuzluk, uykusuzluk, anlamsız ağlamalara sebep olabilir. Yeme-içme kadar önemli diğer faktör dinlenmedir. Bebeğiniz uyudukça bolca uyuyun-dinlenin. Bulduğunuz her fırsatta uyumaya çalışın.  Mümkünse ailenizin desteğini isteyin; bu süreç destekle daha kolay atlatılır.

Emzirme sürecinde kilo verilir mi?  Günlük ortalama 700-800 ml süt veren-emziren bir anne, fazladan  500 kalori ve 20-22 gram proteine ihtiyaç duyar. Bu, siz hiç diyet yapmadan ayda 1500 gr zayıflamanız anlamına gelir. Emzirme bebekle anne arasında karşılıklı yararlar sağlayan bir şeydir. Bebeğiniz sağlıklı beslenip büyürken “anne-bebek arasında güvenli bağlanma”nın temelleri atılır. Ayrıca lohusa, gebelikte aldığı kilolardan kurtulur. Gebeliğin doğası gereği vücutta yağ biriktirilir; bu yağ anne sütünün üretiminde kullanılır. Emzirerek kilo veren anne mutlu olur, motive olur. Annenin mutluğu da bebeğine yansır.

Yenidoğan bebeklerin haftada 2 kez duş şeklinde yıkanmasını tavsiye ediyorum. Yaz sıcaklarında bu biraz daha sık olabilir. Mümkün olduğunca sabunu-şampuanı az kullanın. Göbek bağının olması, banyo yaptırmaya engel değildir. Bu konu çoğu zaman bebeğin çok geç banyo yaptırılmasına (7-10 gün) neden oluyor. Banyodan sonra zeytin yağı ya da bebek yağı ile tüm vücudunu yağlayın. Tırnaklarını haftada bir kez derin olmayacak şekilde kesin. Göbek bakımı için alkol içeren setler var; günde 1-2 kez temizlik yapabilirsiniz. Aslında göbek  kordonu, bakım yapılmasa da 5-10 gün içinde kuruyup düşecektir. Kesinlikle krem pomad sürmeyin!  Bebek bezinin 3 saatte bir değiştirilmesi en ideali. Mümkün olduğunca su ve pamuk ile temizlik yapın. Ya da direkt ılık su altında yıkayın. Islak mendilleri rutin alt temizliğinde önermiyorum. Şayet ev dışındaysanız kullanabilirsiniz. Bebeğinizin altını yıkayıp kuruladıktan sonra birkaç dakika açık bırakın ki havalansın. Bu,  pişik olma riskini azaltacaktır. Kızarıklık olmadıkça rutin pişik kremi uygulanmasına gerek yok.

Sık karşılaştığımız durumlardan bir diğeri bebeklerde burun tıkanıklığı. Burnumuz bizim hava filtremiz gibidir. Sık sık yıkayarak bu filtreyi temizleyebiliriz. Yenidoğan bebeklerde ise serum fizyolojik içeren damlalarla bu mümkündür. Tıkanıklık ya da nefes alış-verişteki rahatlığa bakarak günde 1-3 kez 1-2 damla uygulayabilirsiniz. Sümük varsa  aspire edebilirsiniz. Son yıllarda üretilen serum fizyolojik damlaların yanında bebek burun aspiratörü veriliyor. Sağlıkla kalın.

© 2021 Uzm.Dr.Ferruh Baş. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search