İnek Sütü Alerjisi

Gıda allerjileri her geçen gün artmakta. (Yayınlarda %2-3’lere çıkmış görünüyor). Bu yüzden gün yok ki medyada allerji konusu işlenmesin. Annelerin bize de çok sorduğu bu konuyu işlemek istedim.

Bebek besin allerjilerinin başında inek sütü ve yumurta allerjisi gelmektedir.

Allerji nedir ve nasıl oluşur? Önlenebilir mi?

İnsan barsakları harika bir donanıma (immun sistem) sahiptir. Yabancı bir madde barsağa geldiğinde onu hemen tanımlar, etrafını sarar ve mediatörlerle imha eder. Aslında bu işlem bizim yararımızadır. Ancak verilen tepki gereğinden fazlaysa oluşan reaksiyon, kendi barsak dokumuza da zara verir. Sindirim bozulur, bebeğin kakasında sümüksü şeyler ve hatta kan çıkmaya başlar. Kilo alımı yavaşlar-durur. Kansızlık gelişebilir. Bebek durmadan ağlar(önceki konumuz olan infantil kolik ve gazla karışabilir).

Peki neden olur? En önemli sebebi allerjik genlere sahip olmak. Annede/babada allerjik hastalık olması, bebek için risk teşkil eder. Bu bebekler annesinin sütü vasıtasıyla aldıkları proteinleri düşman algılayarak hastalık sürecini başlatırlar.

İnek sütü allerjisinde teşhis, annenin gözlemleri ve doktorun muayenesiyle büyük oranda konur. Bazen de testler gerekebilir. Tedaviye gelirsek; süt ve süt ürünleri annenin diyetinden derhal çıkarılmalıdır. (koyun-keçi sütü de yasak). Klinik düzelme 1-4 hafta içinde ortaya çıkar. Gerekirse diyet ağırlaştırılır. Olumlu cevap alınamıyorsa diğer besin allerjileri (buğday, yumurta, et, fındık vb.) ya da başka hastalıklar akla gelmelidir. Sağlıkla kalın.

© 2021 Uzm.Dr.Ferruh Baş. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search