Ek gıdaya geçişte 3 gün kuralı nedir?

Adı üzerinde ek gıdaya geçerken uygulanan bir kuraldır. Yani bebek anne sütü ya da formül mama ile beslenirken uygulanan bir kuraldır. Bebeğinizi yeni bir gıdayla tanıştırdığınızda 3 gün boyunca başka bir gıda vermemelisiniz. Bir de ilk verilen gıda 1-2 tatlı kaşığı kadar az olmalı, daha fazla verilmemelidir. Zira bebeğin temel beslenmesi anne sütü olarak devam ettiği için aç kalma riski yoktur. 3 gün boyunca bu gıdadan azar azar devam edilir. Gıdanın herhangi bir olumsuz etkisi var mı gözlemlenir. Bebeğin vücudunda kızarıklık, kabartı, şiddetli gaz sancısı ve ağlama, kusma-ishal yapıyor mu bakılır. Bunlardan biri ya da ikisi varsa o gıda kesilir ve 15-21 gün boyunca verilmez. Daha sonra verildiğinde aynı şeyler oluyorsa bu gıda diyetten çıkarılır. Bu noktada doktorunuzun tavsiyelerini almalısınız.

3 gün kuralı bebeğin ek gıdalara olan beğenisini-tepkisini de anlamamıza yarar. Böylece hangi tip gıdaları sevdiğini anlayıp, ilerideki beslenme programını ona göre yaparız.

Ek gıdaya geçişte 3 gün kuralı 9-10 aya kadar devam ettirilmelidir. Ailede ya da bebekte atopik yapı ya da alleji öyküsü varsa 12 aya kadar sürdürülmelidir. Sağlıkla kalın.

© 2018 Uzm.Dr.Ferruh Baş. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search