Ek Gıdaya Geçiş

Merhaba sevgili ebeveynler, bebeğimize ilk 6 ay sadece anne sütü (AS) verdik ve nihayet hayatı boyunca yiyeceği besinlerle tanışacak. Çok heyecanlı ve güzel bir an; ama önemli noktaları bilmekte yarar var. Yoksa biraz zor geçebilir.

Şimdi kafanızda bir sürü soru var. Değil mi? Nasıl, ne zaman, kaç kez, hangi ek gıdayı vermeliyiz? diyorsunuz. Doğruyu söylemek gerekirse fix menü gibi bir şey yok. Her bebeğe özgü ek gıda programı verilmelidir. Çünkü aynı yaşta olsalar da bebekler farklı gelişim evresinde olabilirler. (diş sayısı, oturabilme, yutma vs.) O yüzden burada temel bilgileri paylaşacağım sizinle.

İlk kural: Tek bir gıdayla başlayın, 3 gün artırarak sadece o gıdayı verin (3 gün kuralı). Karışım vermeyin. Mesela meyveli yoğurt olmaz. Sadece yoğurt ya da meyve püresi olmalı. 3.günden sonra diğerine geçin. Sonra bir başkasına 6-7. aylar arasında yoğurt, sebze püresi, meyve püresi gibi gıdalar genellikle sorun yaşatmaz. Bu arada ekmekle tanışmalıdır. (6.ayda). Tarhana ve yoğurt çorbası 6-7. ayda verilebilir.

Bir diğer kural öğün sayısı. Ek gıda günde 2-3 öğünü geçmemeli, bebek kalan öğünlerde anne sütü almaya devam etmeli 7.ay dolduktan sonra; yumurtanın sarısı, tavuk suyu-et suyu çorbalar, köfte (diş ve yutma kapasitesine bağlı) verilebilir. Aylar geçtikçe ve bebeğiniz aşama aşama ek gıdaları aldıkça yenilerini ekleyebilirsiniz. Tabi bu süreçte doktorunuzdan destek almanızı da öneririm. 11-12 aylık olan bir bebek, neredeyse aile sofrasında yenen her şeyi alabilir. Sofrada acılı adana yoksa tabi ki.

Bu arada unutmadan yasakları söyleyelim: Tuz, şeker, bal, süt (inek, koyun, keçi fark etmez) bir yaşa kadar verilmez. Hazır ve paketlenmiş yiyecekler, koruyucu& tatlandırıcı içeren şeyler de mümkün olduğunca verilmemeli. Anne sütünden ek gıdaya geçiş süreci, büyümenin de izlenmesiyle beraber heyecanlı bir dönemdir. Her ay ölçülen kilo-boy artışı, bebeğin becerilerindeki gelişim, bir bütünlük içinde değerlendirilir. O yüzden burada özetlediğimiz bilgiler doktorunuzun gözetiminde ”sizin bebeğinize özel” hazırlanan bir ”ek gıda programının” yerini tutamaz. Sağlıkla kalın.

© 2021 Uzm.Dr.Ferruh Baş. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search