Bebek ve Çocuklarda Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde ve çocuklarda burun tıkanıklığı, sık rastlanan ve yaşam kalitesini düşüren rahatsızlık. Başta üst solunum yolu enfeksiyonları olmak üzere, başka hastalıklara da yol açtığı için önemlidir.

Sebeplerine bakacak olursak; sıklık sırasına göre

  • Havanın çok sıcak-soğuk ve/veya kuru olması; özellikle soğuk havalarda kaloriferlerin aşırı yakılması buna neden oluyor. Havayı kurutuyor.
  • Burun allerjileri/allerjik rinit. Mevsimsel ya da dört mevsim devam edenleri var. Bebeklerden ziyade daha büyük çocuklarda görüyoruz. Muayenede tanı konabilir. Tedavisi mevcut.
  • Burun kemiğinde ve/veya kıkırdağında eğrilik. Halk arasında ‘burunda et var’ denilen hastalıktır. İleri olgularda burun kemiğine ve/veya konkalara ameliyatla düzeltme gerekebilir
  • Geniz eti/adenoid vegetasyon. Süt çocuğu ve oyun çocuklarında gördüğümüz sıkıntılı bir durum da budur. Uykuda horlama veya ağız açık uyumayla kendini belli eder. İleri olgular ameliyatla düzeltilir.
  • Sinüs enfeksiyonları(sinüzit). Burundan başlayarak geriye doğru yayılan ve sinüsleri de içine alan bir ÜSYE türüdür. Yoğun sümük şeklinde burun akıntısı ve geniz akıntısı görülür. Tedavisinde antibiyotik kullanmak gerekir.
  • Hava kirliliği/sigara dumanı. Solunum yollarının her türlü hastalığında en önemli sebep; kirli hava solumaktır. Maalesef sigaraya ilaveten hava kirliliği ülkemizde büyük bir sorun haline geldi. Mümkün olduğunca evinizi havalandırın. Ama kömür kokusunun olduğu saatlerde pencerenizi açmayın. Sigaradan uzak durun.
  • Son olarak viral ve bakteriyel enfeksiyonlardan bahsetmek istiyorum. Burun, boğaz, geniz dokusunun iltihapları çok inatçı burun tıkanıklığına neden olur. Evdeki yaklaşımlarla burun açılmaz. Tedavi gerekir.

Şimdi de semptomlara/bulgulara bakalım:

Burun tıkanıklığı bebekte/çocukta huzursuzluk ve ağlamaya neden olur. Bazen bebeklerdeki anlamsız ağlamaların sebebi budur. Burun solunumu yapılamadığında ağızdan solunuma geçilir. Bu da filtre edilmemiş ve ısıtılmamış havanın direkt boğaza ulaşmasıyla üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açar. Tekrarlayan ve tedaviye dirençli ÜSYE’lerin önemli bir sebebini oluşturur.

Uyku bozukluğu-uykuya dalamama, ağız kuruluğu ve kokusu, baş ağrısı, fizik aktivitede azalma ve koku duyusunun kaybı bulgular arasındadır.

Bebeğinizde/çocuğunuzda burun tıkanıklığı varsa zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun. Muayene edilerek sebebi ortaya çıkarılmalı ve tedavi verilmelidir. Zira başka hastalıklarla komplike olduktan sonra tedavisi güçleşmekte.

Benim bu rahatsızlıktaki önerilerime gelirsek;

Oda ısısını ideal olarak ayarlayın. Akşam ailenin uyanık olduğu saatlerde oda sıcaklığı 22-24 derece idealken, uyumak için 21 derece civarında olmasını öneririm.

Günlük olarak evinizi havalandırın.

Kış aylarında odasında soğuk buhar makinesi ile nem yapın(35-40 dakika). Sabaha kadar açık bırakmayın!

Parfüm, deodorant, oda kokuları, kokulu deterjan kullanmayın. Sigara dumanından uzak durun. Yaşına göre burun temizliği uygulayın. Burun yıkama ve sümkürmeyi günde 3-4 kez tavsiye ederim. Sümküremiyorsa; serum fizyolojik-okyanus suyu gibi burun spreyleriyle temizlik yapın.

Sağlıkla kalın

© 2018 Uzm.Dr.Ferruh Baş. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search