Bebeklerde Uyku Düzeni

Sevgili anne ve babalar, bebek sahibi olmak dünyanın en büyük mutluluğu iken bazı zorlukları da var. Gece uykusuzluğu bunlardan birisi. Uykuyla arası iyi olmayan bebeklerimde bu durum bir kabusa dönebiliyor. Aslında çoğunlukla bebek sağlıklıysa, karnı toksa, altı temizse uymasına bir engel yoktur. Gece lambası ile aydınlatılmış sessiz-sakin bir odada, banyosu yaptırılmış altı temiz bir bebek, annesinin yumuşak ninni ve dokunuşlarıyla uykuya daha rahat dalar. Düzenli bir uykunun sağlanabilmesi için mümkün olduğunca aynı saatte (21:00-22:00’den önce) yatağa gidilmesinde fayda var. Uyumasa bile bu süreyi odasında uykuya hazırlık olarak geçirmeli. Çok geç ya da her gün farklı saatlerde yatağa gitmeyi önermiyorum. Uykuya geçiş sürecinde; miniklerde ninni, daha büyüklerde kitap okumanızı tavsiye ederim.

Bebekler anne karnındayken 20-22 saat uyurlar. Yenidoğan bir bebek ise günde 20 saat kadar uyuyabilir  (verdiğim saat aralıkları değişken olabilir). Bebekler 3-6 aylık olana kadar gece gündür ayırımı henüz gelişmemiştir. Bu süreçte gündüz daha çok,  gece daha az uyuyabilirler. Zamanla biyolojik saatleri gelişir ve gece uykusuna dönerler. Bu sürecin iyi yönetilmesi bebeğin uyku sorunu yaşamasını önler. İlk zamanlarda sterse girmenize gerek yok. Sabırla doğru şeyleri yapmaya çalışın.

0-3 aylık bebekler günde ortalama 18 saat uyurlar (bu süre değişken olabilir demiştim). Bu dönemde gece-gündüz ayrımı gelişir. O yüzden gün ışığında onunla oyun oynayın ve sohbet edin. Mümkün olduğunca aktif tutarak uyanık kalma süresini dengeleyin. Akşam ise ışıkları kısın, yarı karanlık ortam oluşturun. Sessizlik bebeğin uyku ritmini yakalamasında ve uykuya dalmasında oldukça etkilidir.

3-6 aylık bebekler günde ortalama 15-16 saat kadar uyurlar.  Geceleri 3-4 saatte bir emmek için uyanırlar. Bu süreçte emzirdikten sonra pişpişleyerek-ninni söyleyerek uyutmaya çalışın. 3 aydan sonra memede-emzirerek uyutmayı sonlandırın. Emzirdikten sonra uyuması için beşiğine yatırın. Yukarıda bahsettiğimiz uyku ortamını sağlayın. Sessiz, gece lambası ışığında ve annenin ninnisi uyumayı kolaylaştırır. Geceleri uyandığında ışıkları açmayın. Zira bu dönem bebeğin gece-gündüz ayrımının geliştiği dönemdir. Sabah olduğunda; makul bir saatte (08:00-09:00) uyandırmanızı öneririm.  Bu aylar arasında gündüz 3-4 kez uykuya ihtiyaç duyarlar. Her birinde 1-2 saat uyurlar.

6-9 ay arası bebekler günde 13-14 saat uyurlar. Bunun 8 saati gece, kalanı ise gündüz uykusudur. 6 ayını dolduran bebek, kendisi uykuya dalabilir. Ancak annenin bebeğinin yanında olması ve ninni söylemesi; güvenli bağlanmaya olumlu katkı sağlayacaktır. Gece sık uyanmaya meyilli bebeklerde hemen müdahale etmeyin; 3-5 dakika uykuya dalmasını bekleyin. Ağlamaya devam ederse kucağınıza alın. 6 aylıkken 3 kez olan gündüz uykusu 9. ayda ikiye iner. Gündüz uykusunun ilkini öğlene doğru, diğerini de saat dört-beş civarında yapabilirsiniz. Gece yatağa gidiş dokuz-on arasında olmalı.

9-12 aylık bebekler günde 12-13 saat uyurlar. Gece uykusu 9-10 saati bulabilir. Çünkü gündüz uykuları 2 kezdir ve her biri 2 saat kadardır (gündüz toplam 4 saat uyur). Uykuya dalmaları daha zordur. Algı düzeylerinin artması ve diş gibi sebeplerle daha sık uyanırlar. Sabırla yanlarında olmak ve ninni söylemek-avutmak gerekir. Anne işe başladıysa gece uyanmaları daha sık olur. Bunun nedeni terk edilme korkusudur. Anne akşamları daha yoğun şekilde bebeğiyle birlikte olmalı, onunla oyunlar oynamalıdır.

12-24 ay arasında günde ortalama 12-13 saat uyurlar. Gece uyku saatine yaklaştıkça aktiviteler azaltılmalı, ışıklar azaltılmalı, sessizlik sağlanmalı. Yani uyku moduna geçiş için hazırlanmalı. Bebeği olan bir ailenin evde televizyon izlemesini önermiyorum. TV, çocuklarda uyku düzensizliğine sebep oluyor (tablet, akıllı telefon dahil).  Gündüz uykusu bu dönemin başında iki kezdir. 18 aydan sonra gündüz tek uykuya geçerler. Gündüz uykusuna ciddi direnç gösteriyorsa, uykuya dalamıyorsa tek uykuya geçme zamanı gelmiştir. Sağlıkla kalın.

© 2021 Uzm.Dr.Ferruh Baş. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search