Çocuklarda Su İhtiyacı, Bebeğim Ne Kadar Su İçmeli?

Değerli anneler, bebeğinize ilk 6 ayda yani emzirdiğiniz süre boyunca su vermenize gerek yok. Anne sütünün yüzde 87’si sudur. Buradan ihtiyacını alır.

6.aydan sonra ise her 2-3 saatte bir su vermenizi öneriyorum. 2 yaşına kadar kaynatılmış su verin. Özellikle beslenme sonrasında vermeye çalışın. Sık sık su teklif edin. İçebildiği kadar verin. 6-12 aylık dönem suya alıştığı, adapte olduğu dönemdir. Bu dönemde içtiği suyun yeterli olup olmadığını en iyi idrar miktarından anlarsınız. Günde 5-7 kez değiştirilen bezini dolmuş olarak alırsınız.

  • 1-3 yaş aralığında günde 1.0 litre
  • 4-8 yaş arasında 1.2 litre
  • 9-13 yaş arasında 2.5 litre

14-18 yaş arasında ise kızlarda 2.3, erkeklerde 3.3 litre su tüketilmelidir. Günlük su ihtiyacını kiloya göre de hesaplayabiliriz. İlk 10 kilo için kilo başına 100 ml, ikinci 10 kilo için kiloya 50 ml, 20 kilodan fazla her kilo için 20 ml günlük su ihtiyacı vardır. Örneğin 10 kiloluk çocukta günlük ihtiyaç 1 litre, 15 kiloluk çocukta 1250 ml, 25 kiloluk çocukta 1600 ml gibi.

Çocukların su ihtiyacı yetişkinlerin iki katı kadardır. Çocuğunuz 2 saatte bir idrara çıkıyorsa, idrarında koku ya da koyulaşma yoksa yeterli su içiyor demektir. Hava sıcaklığı, yaş, cinsiyet, besensel aktivite düzeyi günlük su ihtiyacını çok etkiler.

Su, bedenin oksijenden sonra en yaşamsal ihtiyacıdır. Vücutta oluşan bütün biyolojik-kimyasal olaylar, suyun varlığında gerçekleşir.

Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimleri, uyku-uyanıklık döngüleri, kaka-idrar yapmaları, okul başarısı, sportif faaliyetlerdeki performansları içtikleri suyla yakından ilgilidir. Susuzluk, her zaman susama ile kendini göstermeyebilir. Dolayısıyla çocuğunuzu sık sık sulayın.

© 2018 Uzm.Dr.Ferruh Baş. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search