Çocuklarda Kabızlık

Çocuk doktoruna yapılan başvuruların yüzde beşi kabızlık nedeniyledir. Yani çocuklarda sık görülen bir hastalık kabızlık. Fakat bugün amacım kabızlıkla ilgili ayrıntılı tıbbi bilgi vermek değil. Çünkü akılda kalmasını istediğim birkaç şey var.

Sevgili anne-babalar, normalde çocuklar günde 1-2 kez kaka yaparlar. (bebeklerde farklı). Bunun alt sınırı ise haftada en az 2 kezdir. Çocuğunuzun dışkılama sıklığında bir azalma olursa (kaka yapmazsa) lütfen bunu önemseyin. Çünkü kabızlık başlıyor olabilir. Ve kabızlık bir kez başladığında dışkılama alışkanlığı bozulabilir. Çocuk kakasını tuttuğunda/ertelediğinde kaka barsakta suyunu kaybeder ve sertleşir. Kurumuş-sert kakanın çıkartılması daha da zorlaşır. Bunun üzerine “dışkılama” acılı istenmeyen ve bekletilen bir işe dönüşür. Kısır döngü başlar. Sorun hemen çözülmezse makatta çatlak (fissür) gibi komplikasyonlar başlar. O yüzden sorunu sakın zamana bırakmayın. En kısa zamanda doktorunuzla temasa geçin.

Tedavisinde psikolojik destek, diyet, kaka yumuşatıcılar ve kremler vardır. Tedavi süresi kabızlığın süresine göre uzayabilir. Bazen daha farklı tedaviler de uygulanabilir. Sağlıklı günler diliyorum.

© 2018 Uzm.Dr.Ferruh Baş. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search