Çocuklarda İştahsızlık

Anne babaların en çok şikayet ettiği konulardan biri de çocuğunun iştahsız olmasıdır. Aslında iştah demek “bir yiyeceğin zevkle yenmesi” anlamına gelir. Dolayısıyla göreceli bir şeyi ifade eder. Oysa açlık ve bunun giderilmesi fizyolojik bir durumdur. Bunun değerlendirilmesi ise uzmanlık gerektirir.

Çocuk doktoruna iştahsızlık şikayetiyle başvuruların büyük bölümünde ciddi bir hastalık yoktur (ne mutlu ki). Ancak bebeğin-çocuğun büyüme-gelişmesinde geriliğe yol açıyorsa, başka sorunlar eşlik ediyorsa, anne-bebek ilişkisini bozuyorsa ciddiye alınmalıdır. O zaman doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederim.

Bu konuda bazı bilgiler işinize yarayabilir. Beslenme daima belli zamanlarda olmalıdır (öğün). Ara öğün-atıştırma düzeni bozar. Sofrada süre koyulmalı; 20-30 dakikadan uzun olmamalıdır. Yemeğin seçiminde sınırlı da olsa çocuğa söz hakkı verilmeli, miktarını ise kendisi belirlemelidir. Çocuk doydum dediğinde ısrar, zorlama, baskı yapılmamalıdır. Yesin de ne yerse yesin deyip çok fazla seçenek oluşturulmamalıdır. Arkasında tabakla gezerek yemek yedirmek faciadır. Ekran karşısında yemek asla önermeyiz. Ailenin topluca masaya oturduğu, herkesin sofrada yerinin belli olduğu, düzenli ailelerde beslenme sorunları daha az görülür. Otoriter, çabuk sinirlenen, çocuğun isteklerine duyarsız bakıcı-ebeveynlerde ise çok daha sık görülür.

© 2018 Uzm.Dr.Ferruh Baş. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search