Çocuklarda Ateş

Sevgili ebeveynler, Çocuk doktoruna poliklinikte başvuruların %10-20’si, acil başvuruların ise %20-30’u ateş nedenlidir. Dolayısıyla her anne-baba ateş konusunda bilgilenmelidir. Şimdi biz burada bunu yapacağız.

İlk olarak kaç derece olursa ateş kabul edilir sorusuyla başlayalım. Normal vücut sıcaklığı 36.3C ile 37.4C arasındadır. 37.4C’nin üstüne çıktığında hafif ateş kabul edilir 38C’nin üstünde ise önemsenmelidir. Ateş, vücudun değişik yerlerinden (koltukaltı,kulak gibi) oraya uygun cihazlarla ölçülür. Ben koltukaltından ölçümü öneriyorum. Dereceyi en az 2-4 dakika koltukaltında bekletmeniz gerekir.

Çocuğunuzun ateşini ölçtünüz ve yüksek çıktı. Ne yapmalısınız. İlk olarak kıyafetlerini çıkarın (atlet-body kalsın sadece) ve odanın sıcaklığını 25C’nin altına indirin. Bol su-sıvı desteği başlayın. Tekrar ölçtüğünüzde 38 C’nin altına düşmüyorsa parasetamol veya ibuprofen şurup/fitil verebilirsiniz. (Bu arada doktorunuzu aramalısınız. 30-60 dk. bekledikten sonra hala düşmediyse soğuk uygulamaya başlanmalıdır. Peki nasıl? Geniş bir kap içine banyo suyundan 1-2 derece daha ılık (kesinlikle soğuk su değil!) doldurun ve bebeğinizi oturtun. Bir bezle boynunu, koltukaltlarını ıslatın (10-15dk). Büyük çocuklarda doğrudan duşa sokabilirsiniz. Bununla da düşmüyorsa acilen doktorunuza başvurun. Ateş nedenlerine gelirsek:

Ateşli çocukların %80’inde bir enfeksiyon odağı saptanır.(üst solunum yolu enfeksiyonu en sık)%20’sinde ise tetkik gerekebilir ve/veya enfeksiyon dışı nedenler çıkabilir. Enfeksiyon dışında; aşırı ortam ısısı, aşı sonrası, vücut sıvı kayıplarına bağlı, romatizmal, onkolojik ve nörolojik hastalıklar nedeniyle de ateş olabilir.

3 aydan küçük bebekse, ateşli havale (febril konvülsiyon) öyküsü varsa, ateş 39C’nin altına inmiyorsa, uykuya meyil varsa, emmesinde bozulma-sıvı alamama, solunum güçlüğü varsa acilen doktorunuza başvurun.

Ateşli çocukta en önemli şey bebeğin genel durumudur. Ateşi hafif olup bebek iyi görünmüyorsa! altta yatan neden ciddi olabilir. Bunun tersi de geçerlidir. Ateşli bir geceden sonra her halükarda doktora gitmenizde yarar var. Sağlıkla kalın.

© 2021 Uzm.Dr.Ferruh Baş. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search