Çocuk Aşıları

Değerli anne-babalar konumuz nihayet aşılar. En çok soru sorduğunuz konu. Aşı reddi konusunda bahsettiğimiz gibi, bana göre tıbbi ürünlerin başında aşı gelir. Ve ne mutlu ki Türkiye?? bebek-çocuk aşılamasında hayli ileri bir durumda.

Doğumdan hemen sonra hepatit-B ile başlayan Türk Aşı Takvimi (bebeklik dönemi) 1-2-4-6-12-18 ve 24. aylarda yapılan aşılarla tamamlanır. Bunların içinde 5 ya da 3 ayrı mikrobun aşısını bulunduran kombine aşılar da vardır. Örneğin 2.ayda bebeğimize 3 enjeksiyon da 7 hastalığın aşısı uygulanır. Ne güzel değil mi. Bir de bunlar, yeni teknolojik aşılar oldukları İçin ateş, huzursuzluk gibi yan etkileri hayli düşüktür. Sağlık ocaklarında (aile sağlığı merkezleri) ücretsiz yapılmaktadır. Lütfen hiç endişe etmeden bebeğinizi aşılatın.

Ben devletin henüz yapmadığı Rotavirüs, meningokoksik menenjit ve rahim ağzı kanseri(HPV) aşılarından da bahsetmek istiyorum. Çünkü çok soruluyor.

Rotavirüs sıklıkla hayatın ilk yıllarında ishale neden olan bir mikrop. Hastaneye yatma riski ise diğerlerinden çok yüksek. Vücudu hızla susuz(dehidratasyon) bırakabiliyor. Bu arada kötü hijyenle de alakası yok. Yani “bize bulaşmaz” diyemeyiz. Sonuç: Öneriyorum. 2 ve 3 doz olan iki tip aşı var ülkemizde. İkisi de etkili.

Diğer aşı konusu hastalık meningokok. Feci bir menenjit mikrobudur. En alâ tedavide bile %10-15 öldürür. Kurtulan kişide ise çok ağır izler bırakabilir. Hekiminizin önereceği yaş aralığında yaptırın derim.

Bir de son olarak HPV aşısından bahsedeceğim. Kızlarımız için bir aşı bu. 9 yaşından sonra yapılıyor. İleride rahim ağzı kanserine sebep olan mikroptan yavrumuzu koruyor. Karar sizin. Bana sorarsanız cevabı biliyorsunuz. Sağlıkla kalın

© 2018 Uzm.Dr.Ferruh Baş. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search